Site Loader
Selamlar, ailecek Yunanistan’da 4 şehir gezdik ve bunu sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.Açıkçası Yunanistan bana bizden farklı gelmiyor.Yemekleriyle, kültürleriyle bize çok benziyorlar.

Kavala :

Kavala, açık konuşursam eğer beni çoook şaşırtmadı. Sessiz sakin, deniz kıyısı, küçük, genç nüfusu çok yoğun olmayan yazlık bir yer. Zaten benim için bir yerin denize kıyısı olması yeterli. -İzmirli konuştu- Bir de Kavala Kurabiyesi buranın en bilinen tatlısı.Duymuşsunuzdur mutlaka.Gelmişken deneyebilirsiniz.
Aslında tek ilginç yanı sanırım duvarlara çizilmiş kanlı gözler ve Remember Cyprus yazan tabelalardı. Biraz ürkütücü duruyorlardı.
Burda çok yoğun Kıbrıslı nüfusu varmış ve Kıbrıs’tan gelen Rum kökenli Türkler, Yunanlılar geçmişte yaşananları unutmamak adına bunları yapmışlar.

Selanik :

Sonraki durağımız Selanik oldu. E tabii ki Atatürk’ün evini ziyaret ettik. Çok duygu dolu bir an oldu benim için ama şimdi söyleyeceğim şey hepinizin sinirini bozacak.
Ev restorasyona uğramış ama ne uğramış. Evin tüm tarihi dokusu bozulmuş, Atatürk’ün eşyaları Türkiye’ye taşınmış denmiş fakat gören bilen yok? Rehberimizin söylediğine göre Ikea’dan alınmış sandalyeler, sehpalar konulmuş. Bu işin peşinden gidilmesi lazım. Bunun dışında Selanik çok güzel bir şehir.Gelmeden önce hiç araştırmadığım için ben kasaba, köy gibi bir yer bekliyordum.Ama baya gelişmiş bir şehirmiş meğer. Beyaz Kule, Döner Kule, Fuar, Selanik Kalesi, Aya Dimitros Kilisesi gibi önemli eserleri gezip görebilirsiniz.

Metsovo :

Metsovo Köyü
Bir sonraki durağımız Pindos Dağları’na kurulan Metsovo Köyü oldu. O kadaaar tatlı bir yer ki.İlla burdan bir yere benzeticek olursam bu Şirince olurdu. Buraya gelinecek en güzel zaman aslında kışmış.Kışın bu gördüğünüz dağlar bembeyaz olurmuş ve kış festivalleri sık olurmuş.Düşünsenize elinizde bir şarap önünüzde güzel bir yemek ve karşınızda pamuk gibi bir manzara.Bir de arada bir koşuşturan ayıcıklar. Evet, burası ayıların yaşadığı bir yer. Ama evlerin yakınına gelmiyorlar.
Metsovo Manzara
Mis gibi bir dağ havası var . Biz yazın gitmemize rağmen fazla sıcak değildi.Şimdi böyleyse kışın nasıldır hayal edemiyorum. Ama çok huzurlu ve sessiz olduğuna eminim.
Kardeşimle bir fotoğraf bırakıyım. Sağdaki benim.
Olur da gitmek isterseniz diye birkaç otel seçeneği de bırakıyorum : Hotel Bitouni Hotel Adonis Hotel Olympic

Ioannina (Yanya) :

Yunanistan’daki son durağımız ise müthiş bir göle sahip Ioannina şehriydi. Burası Ali Paşa’nın şehri olarak da biliniyor. Ali Paşa ‘Yanya Aslanı‘ olarak da bilinirmiş. Yanya, Yunanistan coğrafyası içinde bulunan ve en uzun Osmanlı hükümdarlığında kalan şehirlerden de biri. Bir zamanlar Yunanistan’ın en büyük şehriymiş Yanya. Aynı zamanda Bizans Kalesi, Saat Kulesi, Aslan Paşa Camii, Fethiye Camii, Ali Paşa Sarayı’nı da görebilirsiniz.
Ioannina Gölü
Burdaki Ioannina Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz, gölün etrafında dolaşıp güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz. Küçük bir şehir aslında daha çok kasaba gibi ama merkezi baya canlı. Çok güzel oturulacak kafeler, restorantlar vardı.Ama bazı teknik sorular yüzünden biz uzun süre duramadık. Kaleyi ben göremedim ama merak ettiyseniz – Ioannina Kalesi Burda da birkaç otel seçeneği : Hotel Antique Z Hotel Filokalia Hotel Kamares Boutique Hotel & Spa

iremarass

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Medya

  • Kategoriler